Yaptırmayı düşündüğünüz kendiniz için için yaptırmayı düşündüğünüz kendiniz için değil ziyaretçileriniz içindir.  Sitenize gelen ziyaretçilerimizin ne amaçla geldiği çok önemlidir. Sitenize hangi ürün ya da hizmet için geldiyse buna uygun bir siteniz olması gerekmektedir.  Çok ziyaretçi çekmekten ziyade doğru ziyaretçi kitlesine ulaşmak ve sitede kitleye uygun tasarım ve içerik bulundurmak çok önemlidir. Bir site yaptırırken öncelikle bunlara dikkat edilmesi gerekiyor.

Arama Motoru Uyumlu Alt Yapı

Web sitesinin özellikle alt yapısının arama motorlarına uyumlu yapılması gerekiyor. Arama motorları kriterlerine uymayan bir web sitesi sadece sizin, siteyi bilenlerin ve tanıdıklarımızın ziyaret ettiği bir site olacaktır.  Fakat işin aslı tam tersi  olmakla birlikte doğru ziyaretçi kitlesine ulaşıp doğru ziyaretçi kitlesinden yüksek ziyaretçi almak gerekiyor. Web tasarım ajansınız öncelikle buna dikkat etmeli ve sizi bu konuda bilgilendirmelidir.

Responsive (Mobil Uyumlu) Web Sitesi

Önemli kriterlerden biri de web sitemizi duyarlı olmasıdır. Artık günümüzde duyarlı Websiteleri kaçınılmaz olmakla birlikte ziyaretçilerine daha iyi olanaklar sunmaktadır. Duyarlı bir web sitesi bilgisayar ortamında, tablet veya cep telefonu ile girildiği zaman sorunsuz ve cihaza uygun şekilde çalışmalı. Google ve benzeri arama motorlarında üst sıralarda olmanın bir koşulu da budur.

Özgün İçeriğin Önemi

Yaptırdınız web sitesinin içeriğinde kullandığınız resim ve yazıların benzersiz olması, başka siteden kopyalanıp kullanılmaması gerekmektedir. Bu husus özellikle resim video ve makaleler için telif hakkı sorunu oluşturabileceği gibi  benzer siteleri gezen ziyaretçilerin gözünde sitenizi düşürecektir. Bunların yanında en önemlisi başka sitelerden alıntı olan yazıların bulunduğu sayfalara Google daha az değer veriyor. Siz Google’da üst sıralara çıkmaya uğraşırken kopya içerik ile tam tersi bir durumla karşılaşıyorsunuz.  Site içi yeriniz ne kadar size özel orjinal olursa sizi arama motorlarında daha olumlu etkileyecektir.

Kaliteli Görseller Kaliteli Bir Site

Sitenizde kullanacağınız görsellerin kalite ve maliyeti bazen site maliyetini aşmaktadır. Profesyonel fotoğraf çekimi, tanıtım filmi çekimi siteniz için oldukça önemlidir. Bunları yaptırırken işi  uzmanına teslim etmek gerekmektedir. Şunu unutmayın ki sitenizin tasarımı nasıl olursa olsun sitenizi asıl gösterecek olan içeriğinde kullandığınız video ve resimlerdir.

Olmazsa Olmaz Sosyal Medya

Arama motorları bir web sitesinin ilk altı aylık süresi içersinde sitenize daha dikkatli yaklaşıyorlar. Bu altı ay ve bir yıllık dönemde ziyaretçi akışını hızlandırmanın bir yolu da sosyal medyadır.  Web sitenizin yönetim panelinde sosyal medya bağlantıları, otomatik sosyal medya paylaşımları ve site içeriğinde ziyaretçilerinizin sosyal medya paylaşım butonları mutlaka olmalı.